Θεσπρωτός: “Λύγισε” στην επανάληψη στα Τρίκαλα, ήττα με 1-0 από τον ΑΟΤ

Ο Θεσπρωτός πληγώθηκε από μια υπέροχη ατομική ενέργεια αντιπάλου ποδοσφαιριστή στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα στα Τρίκαλα από τον ΑΟΤ με 1-0.

Ο Χουάν Ραμόν Ρότσα δεν είχε στην διάθεση του τους ξένους παίκτες (Ντίας και Σεμπάστιαν Λα Τόρε) για δεύτερο παιχνίδι καθώς δεν έχουν εκδοθεί ακόμη τα δελτία τους.

Κακό θέαμα στο α’ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι είχαν σύμμαχο τον αέρα στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν κατάφεραν να τον εκμεταλλευτούν με τον Θεσπρωτό να είναι πολύ καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο και να κλείνει τους διαδρόμους προς την την εστία του Παγκράτη.

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 31ο λεπτό. Ύστερα από κλέψιμο του Λουκά, το σουτ του Σινγκ έξω από την περιοχή έφυγε ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παγκράτη

Στο 44ο λεπτό ο Θεσπρωτός απείλησε αλλά το σουτ του Τασιούλα ύστερα από συνδυασμένη προσπάθεια σταμάτησε στον Αναγνώστου που ήταν σε ετοιμότητα.

Γκολ-“ζωγραφιά” του Σαμαντά

Με το ξεκίνημα της επανάληψης (46ο), οι γηπεδούχοι δημιούργησαν προϋποθέσεις για γκολ αλλά το μονοκόμματο σουτ του Ισαακίδη πάνω στην κίνηση ήταν άστοχο.

Οι Τρικαλινοί αύξησαν την πίεση και στο 53ο λεπτό κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα με απίστευτο γκολ του Χάρη Σαμαντά. Ο “δράστης” πήρε την μπάλα πίσω από την σέντρα και μετά από μία εξαιρετική κούρσα και αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του βγήκε απέναντι από τον Παγκράτη και με έξοχο πλασέ πέτυχε το 1-0!!!

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού και στο 61ο λεπτό απείλησαν εκ νέου αλλά το σουτ του Νίκου Σκόνδρα δεν βρήκε στόχο.

Ο Ρότσα προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα και έριξε στην μάχη του Μαντίκα και Ασίμ θέλοντας να δώσει επιθετική πνοή.

Στο 81ο λεπτό το πλατανόφυλλο άγγιξε την ισοφάριση. Ύστερα από γύρισμα του Τσώτσου προβολή του Ροβίνα με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ!!!

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά στο φινάλε, με τον ΑΟΤ να πλησιάζει σε δεύτερο γκολ στο 85ο λεπτό αλλά ο Παγκράτης σε ετοιμότητα εξουδετέρωσε το σουτ του Πατρώνη.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους παίκτες του Θεσπρωτού “σκασμένους” για την ήττα κυρίως λόγω της μεγάλης χαμένης ευκαιρίας του Ροβίνα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Τζόβας (Ηπείρου) με βοηθούς τους κ.κ. Γκέλη (Ηπείρου), Δρουδάκης (Κοζάνης).

ΑΟ Τρίκαλα: Αναγνώστου, Σκούπρας, Σίνγκ (72ο Μπραντίτσας), Καρατάσιος, Σκόνδρας Ι., Κωστόπουλος, Ισαακίδης (55′ Αμπτελάχ), Σαμαντάς (72ο Πατρώνης), Λουκάς, Σκόνδρας Ν., Αλεξίου

Θεσπρωτός: Παγκράτης, Τσώτσος, Σαράκης (85ο Ζακόπουλος), Ντούκας, Ορφανός, Οικονομίκος (85ο Ζαφείρης), Μπάλλος, Τασιούλας, Γούλας (64ο Μαντίκας), Ροβίνας, Ράπτης (64ο Ασίμ)