Ο ΠΑΣ Γιάννενα συνέτριψε με 11-0 τον Σπάρτακο Γραικοχωρίου για το Κύπελλο Ελλάδος

Share Button

Ο ΠΑΣ Γιάννενα συνέτριψε τον Σπάρτακο Γραικοχωρίου με το ευρύ 11-0 στο κατάμεστο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική καθώς η διαφορά των δύο ομάδων ήταν χαοτική.

Τα όνειρα των παικτών του Μάκη Τσούτσουρα που αγωνίστηκαν με πάθος και αυταπάρνηση, έσβησαν μόλις στο 3ο λεπτό.

Ο Αθανασίου έβγαλε τη πάσα και ο Χάινριχ με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπιρμπίλη και έκανε το 0-1 κόβοντας την όρεξη των γηπεδούχων.

Η σειρά των γκολ

17′ Ο Λούπας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σομποτσίνσκι κέρδισε την πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια ο Μπακαδήμας με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπιρμπίλη για το 2-0 “κλειδώνοντας” ουσιαστικά τη νίκη-πρόκριση.

28′ Ο Σόρια έκανε τη σέντρα και ο Τζίνο με σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μπιρμπίλη, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0

29′ Κούρσα του Λούπα και παράλληλη σέντρα και ο Χάινριχ με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Μπιρμπίλη για το 4-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του ΠΑΣ στο πιο όμορφο γκολ της αναμέτρησης.

40′ Σέντρα του Αθανασίου, ο Μπιρμπίλης έκανε άστοχη έξοδο, η μπάλα έφτασε στον Τζίνο που με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 5-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

49΄Ο Νικολιάς έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Σόρια με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα βάζοντας και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

51΄ Ο Σόρια με εξωτερικό φάλτσο ύστερα από προσποίηση του Νικολιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπιρμπίλη κάνοντας το 7-0

60′ Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Σόρια, ο Χάινριχ με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-8.

63′ Ο Λούπας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Χάινριχ με κεφαλιά σημείωσε το 0-9 για τον ΠΑΣ. Τέταρτο γκολ για τον Γερμανό επιθετικό.

82′ Ο Νικολιάς με κεφαλιά πάσα τροφοδότησε τον Λεό και ο Γάλλος επιθετικός με σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 10-0.

90′ Ο Νικολιάς με σουτ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα (11-0)

Στο 60ό λεπτό καταγράφηκε η πρώτη τελική προσπάθεια για τον Σπάρτακο αλλά το σουτ του Προκοπίου με καλές προυποθέσεις μέσα από την περιοχή πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κεχαγιάς (Κοζάνη). Βοηθοί του οι Αχιλλέας Αναστασιάδης και Χρήστος Παπαδόπουλος από τον Σύνδεσμο Σερρών, ενώ παρατηρητής ο Κωνσταντίνος Βλάχος από τον Σύνδεσμο Γρεβενών.

Σπάρτακος Γραικοχωρίου (Μάκης Τσούτσουρας): Μπιρμπίλης, Ράδης, Αθανασίου Ε (55ο Νικολάου), Πουρίκης, Χατζηπέτρου, Αθανασίου Δ, Καρακίτσος, Βασιλείου, Προκοπίου, Λιώνης (55ο Ντίντορας), Λάμπρου.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ρενέ Πομς): Αθανασίου, Σόρια (61ο Βουτσάς), Μπακαδήμας (61ο Λάμψιας), Ρίντερ (65ο Καφενζής), Σομποτσίνσκι, Λούπας, Τζίνο (61ο Πάνος), Μπεγκάλα, Αθανασίου, Χάινριχ, Λεό.