Νίκη με ανατροπή για τον Θεσπρωτό, 2-1 τον Αμβρακικό/Ντεμπούτο με γκολ για τον Περουβιανό Λα Τόρε

Παρουσιάζοντας δύο πρόσωπα, ο Θεσπρωτός πέτυχε σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη με σκορ 2-1 επί του Αμβρακικού Βόνιτσας και παραμένει στα ψηλά στρώματα.

Πραγματοποιώντας την χειρότερη εμφάνιση από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Ηγουμενίτσας βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά στην επανάληψη όντας αισθητά βελτιωμένη έφερε “τούμπα” το παιχνίδι με γκολ στο 90ό λεπτό.

Με νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα τον Σεμπάστιαν Λα Τόρε παρατάχθηκαν οι οικοδεσπότες στο ντεμπούτο του Περουβιανού με την φανέλα με το πλατανόφυλλο καθώς εκδόθηκε το δελτίο του.

Δίκαιο προβάδισμα Αμβρακικου

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι με εμφανή διάθεση να πιέσουν από την αρχή δημιουργώντας ορισμένες προϋποθέσεις πατώντας περιοχή χωρίς πάντως να απειλήσουν άμεσα την αντίπαλη εστία.

Η ομάδα του Ρότσα είχε την μερίδα του λέοντος στην κατοχή της μπάλας αλλά ήταν εμφανέστατο το πρόβλημα στην δημιουργία με πολλές ημιτελείς προσπάθειες και χωρίς καθόλου αυτοματισμούς στο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο κλείνοντας όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Δημήτρη και προσπαθούσαν να κτυπήσουν στην κόντρα.

Στο 27ο λεπτό πιάσανε στον ύμνο την άμυνα του Θεσπρωτού και ο πολύπειρος Τσούνης τσίμπησε την μπάλα με το κεφάλι νικώντας τον Παγκράτη για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι έδειχνα σαστισμένοι και κινδύνεψαν να δεχθούν και δεύτερο γκολ αλλά ο Παγκράτης ήταν αυτή τη φορά σε ετοιμότητα σταματώντας την προσπάθεια του Ρούντη ο οποίος δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Θεσπρωτού με το ύψος και την ταχύτητά του.

Ο Αμβρακικός παίζοντας με ανεβασμένη ψυχολογία συνέχιζε να βρίσκει διαδρόμους και στο 42ο λεπτό απείλησε εκ νέου με τον Παγκράτη να εκτινάσσεται στην αριστερή του γωνία και να σταματάει εντυπωσιακά το σουτ του Σακά.

Το παιχνίδι ξαφνικά απέκτησε ρυθμό με το πλατανόφυλλο να απειλεί σε δύο περιπτώσεις.

Στο  44ο λεπτό ο Τσώτσος προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Δημήτρη ο οποίος απέκρουσε, η μπάλα κατέληξε πλάγια στον Λα Τόρε ο οποίος μπερδεύτηκε και δεν μπόρεσε ούτε να σουτάρει, ούτε να σεντράρει.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Θεσπρωτός άγγιξε την ισοφάριση. Ο Τασιούλας ευνοήθηκε από τις κόντρες, βρέθηκε εντελώς μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα αλλά το σουτ ήταν απελπιστικά άστοχο.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκόλιας επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Παγκράτη με απευθείας εκτέλεση φάουλ με την μπάλα να περνά ξυστά πάνω από το δοκάρι.

Μεγάλη ανατροπή στο φινάλε

Ο Ρότσα με το ξεκίνημα της επανάληψης προχώρησε σε δύο αλλαγές ρίχνοντας στην μάχη του Σαράκη και Κατελούζο προσπαθώντας να αλλάξει τα κακώς κείμενα και να διορθώσει τις ανορθογραφίες.

Στο 57ο λεπτό το σουτ του Οικονομίκου πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Δημήτρη. Στο 58ο λεπτό ο ίδιος παίκτης δεν λάθεψε αυτή τη φορά και με σουτ από κοντά έφερε το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 1-1.

Το γκολ της ισοφάρισης έδωσε…φτερά στα πόδια των παικτών του Θεσπρωτού που αύξησαν την πίεση κυνηγώντας και δεύτερο γκολ.

Στο 67ο λεπτό το σουτ του Ράπτη απο καλή θέση και πλάγια μέσα στην περιοχή βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Τα συνεχόμενα φάουλ και κόρνερ περνούσαν ανεκμετάλλευτα, ενώ με την πάροδο του χρόνου οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ξεμένουν από δυνάμεις και ενέργεια περιεριζόμενοι στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Στο 75ο λεπτό ο Λα Τόρε δεν μπόρεσε να νικήσει σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ τον Δημήτρη με τον πορτιέρο του Αμβρακικού να απομακρύνει σωτήρια.

Ο Ρότσα ρίσκαρε στο τελευταίο τέταρτο περνώντας στο παιχνίδι τον Ροβίνα παίζοντας ουσιαστικά με δύο επιθετικούς.

Η λύτρωση ήρθε στο 90ό λεπτό με τον Λα Τόρε να σκοράρει στο ντεμπούτο του με αρκετή δόση τύχης και να χαρίζει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Διαιτητής: Γιούργας (Κέρκυρα)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Παγκράτης, Τσώτσος, Ορφανός, Ντούκας (46ο Σαράκης), Πατρώνης (77ο Ροβίνας), Μαντίκας (46ο Κατελούζος), Μπαλός, Λα Τόρε, Οικονομίκος, Ράπτης, Τασιούλας (83ο Ζαφείρης).

ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ: Δημήτρης, Σταθόπουλος (20ό λ.τρ Ρούντη), Κοντογιάννης, Βλάχος, Πατίλας, Δημακάκακος, Τόσκα, Τσούνης, Γκόλιας (81ο Κρανιώτης), Σακάς.