Ιστορική νίκη για τον Αρη Φιλιατών με εντυπωσιακή ανατροπή, 2-1 την Αναγέννηση Άρτας

Δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα και έχοντας σύμμαχο την τύχη, ο Αρης Φιλιατών έφθασε σε μια επική ανατροπή κόντρα στην φιλόδοξη Αναγέννηση Αρτας με σκορ 2-1 πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

O Άρης Φιλιατών που αγωνίστηκε στη Γ’ Εθνική μία και μοναδική φορά τη σεζόν 1977-78, μπορεί να ηττήθηκε στην Καρδίτσα στην πρεμιέρα με 3-1, όμως ήταν ανταγωνιστικός. Η ομάδα των Φιλιατών απέκτησε πρόσφατα τον Αλέξανδρο Φερεντίνο που αγωνίστηκε με τη φανέλα της Αναγέννησης στο β’ μισό της περσινής σεζόν και βρέθηκε μάλιστα στην αρχική ενδεκάδα των γηπεδούχων παίζοντας κόντρα στην προηγούμενη ομάδα του.

Στον αντίποδα, η αρτινή ομάδα μετά το χιτσκοκικό φινάλε με τις εκατέρωθεν ευκαιρίες στην αναμέτρηση με τον Τηλυκράτη, ξεκίνησε το πρωτάθλημα με ισοπαλία που άφησε ανάμικτα συναισθήματα.

Ο Άρης τις ευκαιρίες, η Αναγέννηση το γκολ

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα καταγράφηκε στο 2ο λεπτό όταν σε μακρινό φάουλ του Μανιώτη, η κεφαλιά του Θεοδωράκη έφυγε άουτ.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έδειχναν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο φθάνοντας με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 18ο λεπτό ο Χ. Θεοδωράκης βγήκε σωτήρια προ του Φερεντίνου, που έβγαινε σε τετ α τετ και μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 25ο διαγώνιο σουτ του Μπίκα έδιωξε δύσκολα στη γωνία του ο Χ. Θεοδωράκης, ενώ από το κόρνερ, απομάκρυνε με υπερένταση η άμυνα των Αρτινών.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σφίγγουν τον κλοιό στην αντίπαλη άμυνα. Στο 27′ νέο δυνατό σουτ, αυτή τη φορά του Ρουμπή, και πάλι εξαιρετική επέμβαση σε κόρνερ από το Χ. Θεοδωράκη ο οποίος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του κρατώντας το μηδέν με τις σωτήριες επεμβάσεις του.

Στο 33ο λεπτό οι παντελώς ακίνδυνοι επιθετικά μέχρι εκείνο το σημείο φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά. Ο Ελέζι εκτέλεσε φάουλ με μπόλικα φάλτσα, ο Τσιμέλι δεν ήρθε σε επαφή, όμως τον Κωνσταντάκο να κάνει δύσκολη επέμβαση αφού η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ιορδανίδης έπιασε δύσκολη κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία.

Η ομάδα της Άρτας ανέκτησε τα ηνία της αναμέτρησης και στο 42ο λεπτό βρήκε το δρόμο τα δίχτυα.

Ο Μανιώτης επιχείρησε δυνατή σέντρα στην περιοχή, τον Τσιμέλι να “σπάει” ωραία με το στήθος στο σημείο του πέναλτι και τον Παπαθανασίου με άπιαστο μονοκόμματο σουτ να γράφει το 0-1!

“Δώρο” του τερματοφύλακα η ισοφάριση του Αρη, επική ανατροπή στο φινάλε

Στην επανάληψη είχαν την μερίδα του λέοντος στην κατοχή, χωρίς όμως να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Η ομάδα της Αρτας έδειξε διάθεση περισσότερο να διαφυλάξει το υπέρ της προβάδισμα.

Στο 82ο λεπτό ο Άρης έφθασε στην ισοφάριση. Μετά από κόρνερ και προβολή του Ντόντη, ο Θεοδωράκης πήγε να μπλοκάρει αλλά του έφυγε η μπάλα και δέχτηκε ένα “φτηνό” γκολ για το 1-1 με τον πορτιέρο της Αναγέννησης να φέρει ακέραια την ευθύνη.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά στα τελευταία λεπτά με την Αναγέννηση να αγγίζει το δεύτερο γκολ στο 87ο με το σουτ του Ελέζι από το ύψος της περιοχής να διώχνει δύσκολα ο Κωνσταντάκος.

Στο 88ο λεπτό η ομάδα του Μουρούτη έφθασε στην απόλυτη ανατροπή. Μετά από κόρνερ η μπάλα έμεινε στην περιοχή της Αναγέννησης και ο Μπλέτσας με άπιαστο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Θεοδωράκη, γράφοντας το 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαιτητής ο Κωνσταντίνος Γιούργας από την ΕΠΣ Κέρκυρας, με βοηθούς τον Νίκο Στρακαντούνα από την ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας και τον Μιχάλη Γραμμένο από την ΕΠΣ Κέρκυρας. Παρατηρητής διαιτησίας ο Βασίλης Μπίττας από την ΕΠΣ Ηπείρου.

ΑΡΗΣ ΦΙΛΙΑΤΩΝ: Κωνσταντάκος, Μαντζούκης, Ντόντης, Πότσης, Τριανταφυλλίδης (75o Μούστα), Ρουμπής, Γώγος, Εμβραϊζογλου (88ο Πασχάλης), Μπίκας, Μπλέτσας, Φερεντίνος

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ: Θεοδωράκης Χ., Γεωργάκης (75ο Παππάς Αγγ.), Πάνου, Λισγάρας, Βασιλάκης, Θεοδωράκης Δ. (85ο Μουσιωτίτσας), Μανιώτης, Ιορδανίδης, Τσιμέλι, Ελέζι, Παπαθανασίου