Γκέλα για τον Θεσπρωτό, 1-1 με την ΑΕ Αλεξάνδρειας στην Ηγουμενίτσα

????????????????????????????????????

Παρουσιάζοντας μέτρια εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Θεσπρωτός παραχώρησε ισοπαλία στην ΑΕ Αλεξάνδρεας αφήνοντας τους δύο πρώτους βαθμούς στην έδρα του.

Ο Θεσπρωτός μετρούσε μία νίκη στην πρεμιέρα κόντρα στον Ερμή Αμυνταίου κι μία ήττα στα Τρίκαλα.

Στον αντίποδα οι “πράσινοι” της Ημαθίας είχαν απολογισμό δύο ισοπαλίες κόντρα σε Ολυμπιακό Βόλου (εκτός) και Αμβρακικό Βόνιτσας (εντός) και κατάφεραν να διατηρήσουν το αήττητο.

Για τρίτο παιχνίδι ο Ρότσα στερήθηκε των υπηρεσιών των Ντίας και Λατόρε καθώς ακόμη δεν έχει φθάσει η βεβαίωση συμμετοχής των Λατινοαμερικάνων στα γραφεία του συλλόγου.

Γκολ με το καλημέρα για τον Θεσπρωτό,άμεση απάντηση για την ΑΕ Αλεξάνδρειας

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φούρια στο παιχνίδι και με διάθεση να πιέσουν από την αρχή.

Στο 3ο λεπτό ο Μπαλός έγινε τελικός παραλήπτης της μπάλας ύστερα από υπέροχη ομαδική προσπάθεια (Ροβίνας βρήκε τον Τσώτσο από τα δεξιά και σέντρα του τελευταίου) αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν απελπιστικά άστοχο.

Στο 5ο λεπτό ο Μπαλός πήρε το αίμα του πίσω. Μετά από πάσα του πολύ δραστήριου και κεφάτου στα πρώτα λεπτά Ροβίνα, βρέθηκε σε θέση βολής και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0 ανοίγοντας παράλληλα τον προσωπικό λογαριασμό στο σκοράρισμα.

Η χαρά των οκοδεσποτών δεν κράτησε για πολύ. Οι “πράσινοι” της Ημαθίας είχε άμεση απάντηση και στο 9ο λεπτό έφερενα το παιχνίδι στα ίσα με δράστη τον Πιπιλιάρη ο οποίος αιφνιδίασε τον Παγκράτη.

Μετά τα δύο γρήγορα γκολ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε.

Ο Θεσπρωτός είχε την μερίδα του λέοντος στην κατοχή της μπάλας χωρίς πάντως να είναι απειλητικός.

Οι φιλοξενούμενοι δεν αρκέστηκαν σε αμυντικό παιχνίδι και προσπαθούσαν με την σειρά τους να βρουν διαδρόμους στην αντίπαλη εστία.

Στο 23ο λεπτό ο Ράπτης προσπάθησε να αιφνιδιάσει με έξυπνο κτύπημα φάουλ από δεξιά αλλά οι αμυντικοί απομάκρυναν.

Στο 29ο λεπτό ο ίδιος παίκτης ελίχθηκε από τα δεξιά, συνέκλινε προς τον άξονα αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Τόλιου.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς άλλες συγκινήσεις με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με τα δύο γκολ να είναι ουσιαστικά και οι μοναδικές αξιοσημείωτες φάσεις.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν αγνώριστοι με τους “πράσινους” της Ημαθίας να δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ αλλά να μην μπορούν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους.

H ομάδα του Ρότσα εμφανίστηκε ασύνδετη, με πολλά λάθη και μεγάλη αδυναμία στην τελική προσπάθεια.

Διαιτητής: Μαγγιώρος (Ηπείρου), Πασιάς, Γκέλης (Ηπείρου)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Παγκράτης, Σαράκης, Ορφανός, Ντούκας, Μαντίκας, Μπαλός, Ροβίνας, Οικονομίκος, Ράπτης, Τσώτσος, Τασιούλας.

ΑΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ: Τόλιος, Ντεμιρέλ, Βλάχος, Σκούρτης, Τσιρίδης, Καγκελίδης, Σωτηράκης, Αβραμόπουλος, Πιπιλιάρης, Δημόπουλος, Καψάλης.