Αλλοι δύο εντός έδρας χαμένοι βαθμοί για τον Θεσπρωτό, 1-1 με τον Σβορώνο

Ο Θεσπρωτός έπαιξε με την φωτιά και κάηκε. Συνάντησε σθεναρή αντίσταση κόντρα στον ουραγό αλλά σκληροτράχηλο ΓΑΣ Σβορώνου και πέταξε άλλους δύο βαθμούς στο ΔΑΚ Ηγουμενίτσας χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να αναρριχηθεί στις πρώτες θέσεις.

Το τελικό αποτέλεσμα 1-1 χαρακτηρίζεται δίκαιο με βάση την εικόνα του αγώνα.

Διπρόσωπος και πάλι ο Θεσπρωτός, προηγήθηκε στο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη δεν…βγήκε στο γήπεδο και δέχθηκε την ισοφάριση.

Αλλαγές στην ενδεκάδα, νέο πρόσωπο ο Ντίας

Με νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα τον Εζεκιέλ Γκαστόν Ντίας στο κέντρο της άμυνας παρατάχθηκαν οι οικοδεσπότες στο ντεμπούτο του Αργεντινού με την φανέλα με το πλατανόφυλλο καθώς εκδόθηκε το δελτίο του.

Παράλληλα ο Ρότσα προχώρησε σε αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το νικηφόρο παιχνίδι κόντρα στον Αμβρακικό Βόνιτσας ξεκινώντας βασικούς τους Ροβίνα, Κατελούζο και Σαράκη.

Σκόραρε πάλι ο Λα Τόρε

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι με εμφανή διάθεση να πιέσουν από την αρχή χωρίς πάντως να απειλήσουν άμεσα την αντίπαλη εστία.

Η ομάδα του Ρότσα είχε την μερίδα του λέοντος στην κατοχή της μπάλας αλλά ήταν εμφανέστατο το πρόβλημα στην δημιουργία με αρκετές ημιτελείς προσπάθειες και πολλά λάθη στην ανάπτυξη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο κλείνοντας όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Ζωγράφου και προσπαθούσαν να κτυπήσουν στην κόντρα.

Στο 9ο λεπτό η κεφαλιά του ξεμαρκάριστου Λα Τόρε από το ύψος του πέναλτι ύστερα από σέντρα του Μαντίκα από τα αριστερά δεν βρήκε στόχο στην πρώτη φορά που ο Θεσπρωτός πάτησε με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή.

Στο 23ο λεπτό το δυνατό σουτ του Τσώτσου εξουδετέρωσε με δυσκολία ο Ζωγράφος στην καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο.

Στην αντεπίθεση ο Σβορώνος απείλησε για πρώτη φορά αλλά στο σουτ του Βάρνα ο Παγκράτης σε ετοιμότητα απέκρουσε.

Στο 35ο λεπτό το πλατανόφυλλο έλυσε τον γόρδιο δεσμό. Ο προωθημένος Ντίας βρήκε με υπέροχη πάσα τον Λα Τόρε ο οποίος με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ζωγράφο για να κάνει το 1-0 με τον Περουβιανό να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό γκολ σε ισάριθμες συμμετοχές.

Στο 43ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι σε μια γρήγορη μετάβαση πάτησαν περιοχή αλλά το αδύναμο σουτ του Κολούσια μπλόκαρε ο Παγκράτης.

Στην επανάληψη άλλαξε η μορφή του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και σταδιακά ανέβαζαν την απόδοσή τους.

Στο 65ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Βαρνά από τον Παγκράτη. Ο αρχηγός Μυστρίδης ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο πορτιέρο του Θεσπρωτού έπεσε στην γωνία του και μπλόκαρε την μπάλα.

Παρά την απώλεια του πέναλτι, οι παίκτες της ομάδας της Πιερίας δεν πτοήθηκαν. Αντίθετα πείσμωσαν περισσότερο και έφθασαν στην ισοφάριση με δράστη τον Τσιρώνη στο 70ό λεπτό.

Διαιτητής: Μαγγιώρος (Ηπείρου)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Παγκράτης, Τσώτσος, Ντίας, Σαράκης, Ροβίνας, Μαντίκας, Κατελούζος, Λα Τόρε, Οικονομίκος, Ράπτης, Τασιούλας.

ΣΒΟΡΩΝΟΣ: Ζωγράφος, Μπατσαράς, Ζαπουνίδης, Μυστρίδης, Τσιλιγκίρης, Γκαρατζιάς, Μιχαηλίδης, Κουκουφίκας, Βαρνάς, Σεμπάσσαν, Κουλούσιας.